Otwarcie Muzeum Regionalnego w Połomi oraz promocja książki Lucyny Podolskiej pt. „Parafia Połomia - przeszłość i teraźniejszość”

Parafia Połomia musiała czekać wiele lat, by na jej temat powstała książka. Dotychczas o Połomi sporadycznie ukazywały się mniejsze wydawnictwa, jak foldery i pocztówki; od kilku lat funkcjonowała pierwsza strona internetowa o Połomi założona przez urodzonego tutaj, a mieszkającego w Wałbrzychu Bronisława Boska; istnieją również strony poświęcone Połomi: http://polomia.info.pl i www.polomia.com.pl, ale nikt nie odważył się napisać książki. Bo napisać książkę o Połomi to nie lada wyzwanie: historia miejscowości oraz parafii liczy kilkaset lat, ale materiałów historycznych jest jak na lekarstwo. Prócz tego na przestrzeni lat wokół Połomi narosło wiele legend, w które bezkrytycznie wierzy wiele osób, a które - choć piękne - nijak mają się do rzeczywistości. Wersji najważniejszych wydarzeń dotyczących miejscowości i kościoła istnieje po kilka. Z tym wszystkim „rozprawiła” się Lucyna Podolska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej, regionalistka i animatorka kultury, wzbogacając książkę o fakty ze współczesnej historii miejscowości. - Książka jest ważną i cenną pozycją, napisaną piękną polszczyzną - zauważa prof. Kazimierz Ożóg, językoznawca z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Promocja książki „Parafia Połomia - przeszłość i teraźniejszość” odbyła się w sobotę, 22 września, w Domu Strażaka w Połomi, gdzie słuchacze dowiedzieli się m.in. o kulisach jej powstawania. Spotkaniu autorskiemu Lucyny Podolskiej towarzyszyły jeszcze inne wydarzenia promujące miejscowość. O godz. 15 w Zakątku Maryjnym obok kościoła w Połomi rozpoczęła się msza święta. Następnie ks. proboszcz Artur Grzęda zaprosił wszystkich zgromadzonych do kościoła, gdzie opowiedział o historii połomskiego kościoła, zabytkowego tryptyku oraz rosnącego kultu Matki Boskiej i cudów, które za Jej wstawiennictwem mają miejsce. Na zakończenie ks. proboszcz zapowiedział, że w przyszłości planowane jest rozpoczęcie prac w podziemiach kościoła, w których spoczywają zasłużeni mieszkańcy miejscowości.

Po wysłuchaniu wypowiedzi księdza proboszcza, uczestnicy spotkania przeszli pod budynek powstałego przed kilku laty Muzeum Regionalnego w Połomi, gdzie przedstawiciele gminy, Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej i Kościoła dokonali uroczystego otwarcia. Zgromadzone w muzeum eksponaty budziły spore zainteresowanie zwiedzających - wiele z przedmiotów można było po prostu dotknąć, co jest nie do pomyślenia w innych placówkach muzealnych.

Uczestnicy sobotniego spotkania wzięli również udział w spotkaniu autorskim Iwony Sikory z Połomi, laureatki ogólnopolskich konkursów poetyckich, która zaprezentowała swoje wiersze. Koło Emerytów i Rencistów z Połomi przedstawiło inscenizację obrzędu kiszenia kapusty wzbogaconą o regionalne pieśni i przyśpiewki (reżyserką i scenarzystką przedstawienia była p. Lucyna Podolska). Zwieńczeniem sobotniego spotkania była degustacja potraw z kapusty (i nie tylko) oraz ciast i nalewek, które przygotowało Koło Emerytów i Rencistów z Połomi.

Katarzyna Grzebyk

Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...
Otwarcie Muzeum...

Dodatkowe informacje