Aktualności
Sprawozdanie z wystawy fotograficznej Przywołane z pamięci
Dnia 30 czerwca 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Jana Macieja Maciucha, pt. Przywołane z pamięci. Wystawa była wspomnieniem autora z jego wielokrotnych podróży po Bliskim Wschodzie, szczególnie po Izraelu, nazywanym powszechnie Ziemią Świętą. Tematyka wystawy nawiązywała do historii naszego regionu, wszak region Niebylca, to teren pogranicza, to teren dawnej Rusi Halickiej, a nieopodal, w okolicy Wisłoka przebiegała granica między Polską a Rusią. Przez lata mieszkali tutaj przedstawiciele trzech narodowości: Polacy, Rusini i Żydzi. Wszystko to skłoniło nas do zaproszenia prof. dra hab. Wacława Wierzbieńca, znanego historyka z UR, który specjalizuje się w dziejach i kulturze Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX w. oraz w najnowszej historii Polski, aby przybliżył nam tę problematykę. Stąd też Pan Profesor wygłosił wykład Specyfika życia religijnego w galicyjskim Sztetl, który był uatrakcyjnieniem i dopełnieniem wernisażu.
Kim jest autor wystawy? Otóż Jan Maciej Maciuch jest artystą malarzem oraz artystą fotografikiem. Pochodzi z okolic Jarosławia (z Pruchnika), przez wiele lat mieszkał w Opolu i pracował na tamtejszym Uniwersytecie oraz Wyższym Seminarium Duchownym, wykładając historię sztuki, a od bodaj 15 lat mieszka i pracuje w Rzeszowie, zajmując stanowisko profesora na Wydziale Sztuki UR. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych i malarskich, uczestnikiem wielu plenerów oraz popularyzatorem fotografii i malarstwa. Od niedawna jest członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej, a dzisiejsza wystawa jest przejawem jego aktywności w naszej gminie. Wystawa była inauguracją tegorocznych Dni Gminy Niebylec, a więc naszego święta lokalnego, a uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnej władzy, przedstawiciele wyższych uczelni, ludzie kultury i muzealnicy oraz mieszkańcy Niebylca i okolic. Uświetnieniem wieczoru było jadło koszerne, przygotowane przez Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich z Niebylca oraz muzyka żydowska w wykonaniu zespołu Trio Galicyjskie, pod kierunkiem Wiktora Bochenka. Wernisaż był okazją do rozmowy, wymiany poglądów i miłego spędzenia czasu. Organizatorami wieczoru było Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej, Wójt Gminy Niebylec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu.
Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w: https://photos.google.com/share/AF1QipPI_fpnIJBk3SBKHjLb2BhGu5fcX-6h0QDjs2UCVKzSOjQ6M6J3s--oNNuFIU672w?key=MngxZTJ3YTZMOTA0T29tMlVZOHQxb2VERW91STJR
Relacja przygotowana przez ITV Południe
Audycja Historyczna wielokulturowość Podkarpacia wpływa na współczesnych mieszkańców na antenie Polskiego Radia Rzeszów